Site Loader
Współcześnie większość przedsiębiorców i specjalistów w swojej codziennej pracy zawodowej wykorzystuje laptop

Współcześnie większość przedsiębiorców i specjalistów w swojej codziennej pracy zawodowej wykorzystuje laptop. Ze względu na kompaktowy rozmiar oraz niewielką wagę jest on bowiem łatwy w przenoszeniu z miejsca na miejsce (w przeciwieństwie do klasycznego peceta). Zdecydowanie najlepiej sprawdza się model biznesowy, ponieważ świetnie łączy w sobie elegancki design z ponadprzeciętną wydajnością.

Wysoka moc obliczeniowa na pierwszym miejscu

W przypadku notebooka biznesowego kluczowe znaczenie ma oczywiście procesor, który odpowiada bezpośrednio za obsługę wszelkich realizowanych zadań. Powinien być na tyle wydajny, aby jednocześnie umożliwić zarówno otwarcie kilku stron przeglądarki internetowej, poczty czy arkusza kalkulacyjnego, jak i swobodną pracę w zaawansowanych programach graficznych i projektowych. Dlatego optymalnym wyborem jest choćby ośmiordzeniowy, niskonapięciowy Intel Core i7. Znajdziemy go m.in. w popularnym modelu Lenovo ThinkPad T15g Gen 2 (więcej pod tym linkiem: www.kuzniewski.pl). Dobry laptop biznesowy wymaga ponadto co najmniej 16 GB pamięci operacyjnej RAM z funkcją rozbudowy (najlepiej typu DDR4), dedykowanej karty graficznej (np. z serii nVidia GeForce) oraz półprzewodnikowego nośnika SSD (cichego, bezawaryjnego, odpornego na uszkodzenia i zaskakująco szybkiego). Wszystkie wymienione powyżej podzespoły gwarantują maksymalny komfort podczas eksploatacji omawianego urządzenia.

Pamiętajmy o ergonomii

Kupując notebook biznesowy, zwróćmy szczególną uwagę na rozwiązania decydujące o wygodzie obsługi. Chodzi tutaj w szczególności o klawiaturę, która musi odpowiadać nie tylko stylowi pracy, ale również wymaganiom stawianym przez konkretny zawód. Jeśli np. jesteśmy księgowymi lub analitykami, to docenimy wersję z wyraźnie wydzielonym blokiem numerycznym. Z kolei dla dziennikarzy priorytet stanowią powiększone przyciski ułatwiające długotrwałe pisanie. Niezależnie od profesji przyda się natomiast jasne podświetlenie (nieocenione po zapadnięciu zmroku). Wygląd zewnętrzny klawiatury schodzi na drugi plan. Pozostałe istotne czynniki pro-ergonomiczne to przede wszystkim wystarczająco duża płytka dotykowa, precyzyjny trackpoint wskazujący i skuteczny układ chłodzenia. Laptop przeznaczony do zastosowań biznesowych powinien ponadto posiadać:

  • umiejętnie rozmieszczone porty – gniazda LAN, VGA, HDMI, Thunderbolt  i DisplayPort na tylnej krawędzi, a wejścia USB na bocznej
  • szereg zabezpieczeń danych – w postaci szyfrowania TPM, czytnika linii papilarnych itp.
  • matową matrycę wykonaną w nowoczesnej technologii IPS – o rozdzielczości minimum Full HD, ewentualnie 4K UHD.

Karol